Sprzęty do pomiaru siły

Barbara Wieczorek
czerwiec30/ 2022

 

Aby usprawnić pracę w przemyśle, stosuje się różnego rodzaju nowoczesne urządzenia. Ich zadaniem jest optymalizowanie wykonywanych zadań oraz sprawianie, by ich wykonywanie było bezpieczniejsze. Sprzęty do pomiaru siły takie jak: tensometry, czyli przetworniki sił rozciągających i ściskających czy sworznie pomiarowe przydają się na co dzień.

Czujniki tensometryczne – co to jest

Pomiar siły wykonuje się w różnego rodzaju wagach (przemysłowych, samochodowych, pakujących, etc.). Tensometry, czyli bardzo precyzyjne czujniki tensometryczne montowane są w wagach elektronicznych oraz innych sprzętach pomiarowych. Występują różne rodzaje tensometrów. Wyróżnia się tensometry zginane, kolumnowe lub belkowe. Różnią się one między sobą kilkoma ważnymi parametrami, np. gabarytem. Elementami różnicującymi mogą być także: maksymalny udźwig, dokładność procesu ważenia lub długość przewodu. Dlatego też każdy użytkownik powinien dostosować wybór tensometru do swoich indywidualnych potrzeb. Czujniki tensometryczne dostępne na rynku występują we wszelkich możliwych układach geometrycznych.

Rodzaje przetworników

Przetworniki to jedne z najpopularniejszych urządzeń dzięki którym wykonuje się pomiar siły ściskającej, rozciągającej bądź naprężeniowej. Choć ich działanie może wydawać się skomplikowane, to w najogólniejszym zarysie polega ono na przetwarzaniu siły w energię elektryczną, dzięki czemu możliwe staje się zbadanie siły. Przetworniki oporowe identyfikują siły ściskające i rozciągające. Wskaźnik z niezwykłą dokładnością pokazuje zmiany oporu elektrycznego w zależności od stopnia użytej siły. Przetworniki są w stanie mierzyć siłę zarówno w przepływie dynamicznym, jak i statycznym. Przetworniki pierścieniowe, czyli takie, które w środku posiadają funkcjonalny otwór są przeznaczone do identyfikowania olbrzymich statycznych sił. Z kolei przetworniki naprężeniowe, wykorzystywane np. w dźwigach i maszynach poddawanych sporym naciskom, mają za zadanie w porę wykryć nadmierne obciążenia i wyeliminować związane z nimi ryzyko.

Do czego służą sworznie pomiarowe

Pomiar siły dokonuje się także za sprawą sworzni, czyli urządzenia rejestrującego zarówno siłę statyczną, jak i dynamiczną. Sworznie są montowane prostopadle do osi obrotowej bądź w tym samym kierunku. Tego typu elementy są łatwe w montażu i bardzo wytrzymałe, dlatego też idealnie nadają się do pracy w niezwykle uciążliwych warunkach. Są najczęściej stosowane w dźwigach i maszynach podnoszących, dużych przemysłowych wagach lub łożyskach kulkowych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie pomiar siły.