Bezpieczna jazda konna: o czym należy pamiętać?

Barbara Wieczorek
lipiec08/ 2020

Regularna jazda konna jest źródłem wielu korzyści. Piękny i dostojny sport wzmacnia niemal wszystkie mięśnie, sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki, poprawia koordynację ruchów i napięcie mięśniowe, stymuluje pracę organów wewnętrznych, uczy cierpliwości, rozwija empatię i intuicję, poprawia refleks, uspokaja… Warto jednak pamiętać, że jazda konna jest również niebezpiecznym sportem wymagającym odpowiedniego przygotowania. Jednym z najważniejszych czynników minimalizujących ryzyko nieprzewidzianych sytuacji i redukujących ich skutki jest odpowiedni strój.

Kask do jazdy konnej: bezpieczeństwo przede wszystkim

Najważniejszym elementem wyposażenia każdego profesjonalisty i amatora próbującego swoich sił w jeździectwie jest odpowiednie nakrycie głowy. Toczek wykonany z cienkiego włókna szklanego nie zapewnia ochrony na wysokim poziomie. Znacznie lepiej niż on sprawdza się kask do jazdy konnej z grubą, solidną skorupą wyłożoną od wewnątrz gąbczastym, wymiennym wkładem amortyzującym wstrząsy i wchłaniającym pot. W przeciwieństwie do toczków, kaski wyposażone są w regulowane zapięcia umożliwiające idealne dopasowanie ich do obwodu głowy. Ważną częścią nakrycia jest niewielki daszek z bardziej elastycznego materiału, który zabezpiecza nos. Każdy dobry kask zapewniający bezpieczeństwo podczas jazdy spełnia rygorystyczne normy CE VG1 01.040 2014-12 oraz SEI ASTM F1163-15.

Odpowiedni strój

Jazda konna jest niełatwym sportem wymagającym swobody ruchów. Aby czerpać z przejażdżki maksimum przyjemności, należy zaopatrzyć się w wygodny strój. Warto zainwestować w bryczesy – elastyczne, bezszwowe spodnie z lejami zapobiegającymi powstawaniu otarć i zwiększającymi przyczepność do siodła. Ponadto, noga nie będzie wyślizgiwała się ze strzemion, jeśli zaopatrzysz się w oficerki lub sztyblety z gładką podeszwą i niewielkim obcasem mierzącym 1-2 cm.