Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl? Sprawdzamy!

Barbara Wieczorek
wrzesień19/ 2022

Marzysz o tym, żeby przesiąść się z auta w szybki motocykl pozwalający sprawnie omijać korki i dający uczucie wolności? W takim razie musisz spełnić trzy warunki: ukończyć 18 lat (w niektórych przypadkach 24), ukończyć kurs szkoleniowy, a następnie zdać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) pod okiem egzaminatora. Spełnienie marzenia o własnym jednośladzie wymaga poświęcenia czasu na naukę jazdy oraz środków finansowych. Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl? Sprawdź!

Po pierwsze: PPK

Zanim zaczniesz pierwsze ćwiczenia z instruktorem na placu manewrowym, musisz uzyskać numer PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. Bez niego nie rozpoczniesz kursu, a tym samym nie przystąpisz do egzaminu. Wniosek razem ze zdjęciem i zaświadczeniem lekarskim należy złożyć  we właściwym (najbliższym miejscu zamieszkania) urzędzie miasta lub gminy. Złożenie wniosku jest bezpłatne, jednak będziesz musiał zapłacić za zdjęcie spełniające określone wymogi oraz zaświadczenie wydane przez lekarza (łącznie około 250 zł).

Podpowiadamy, ile kosztuje prawo jazdy na motocykl

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl? Największym wydatkiem, jaki musi ponieść każda osoba pragnąca uzyskać uprawnienia do kierowania jednośladem, jest kurs. Cena kursu uzależniona jest przede wszystkim od kategorii prawa jazdy oraz cen obowiązujących w danym mieście. Najwięcej zapłacą osoby przystępujące do kursu na kategorię A upoważniającą do prowadzenia wszystkich  typów motocykli, skuterów, motorowerów i czterokołowców lekkich. Do egzaminu mogą przystępować kursanci, którzy ukończyli 24. roku życia albo od przynajmniej 2 lat legalnie prowadzą pojazdy kategorii A2. Cena kursu waha się w granicach 1800-2900 złotych. Opłata za przystąpienie do egzaminu wynosi 310 zł (180 zł za część praktyczną, a 30 zł – teoretyczną).

 

 

 

 

 

 

denebro.pl nawhitefornchouse.com becarp.pl