Pracownia krawiecka wymaga odpowiednich maszyn do szycia, które będą ułatwiały pracę krawcom i krawcowym. Jakie profesjonalne maszyny najczęściej używane są w takich zakładach? Czym należy kierować się przy ich kupnie?
Czym charakteryzują się maszyny szwalnicze przemysłowe?
Pod pojęciem takim jak maszyny szwalnicze znajduje się rozbudowana gama urządzeń do szycia i wykonywania innych czynności związanych z tkaninami.
Profesjonalne maszyny tego typu charakteryzują się wieloma korzystnymi właściwościami w porównaniu do tych do użytku domowego. Przede wszystkim są one bardzo efektywne i wydajne, ponieważ pracują szybciej i są mniej podatne na uszkodzenia. Również są one oferowane w wielu wariantach i często mogą być rozbudowywane.
Rodzaje profesjonalnych maszyn szwalniczych
Do kategorii maszyn szwalniczych zaliczane są różnorodne urządzenia, które spełniają wiele funkcji. Są to między innymi:
– Stebnówki – maszyny przeznaczone do wykonywania ściegu prostego jedną lub kilkoma nićmi.
– Owerloki – maszyny stosowane do obrębiania tkanin, ich łączenia oraz dekoracyjnego wykańczania.
– Interloki – przeznaczone są między innymi do doszywania elementów, tworzenia płaskich szwów.
– Guzikarki – ten typ maszyn szwalniczych dedykowany jest do przyszywania guzików.
– Dziurkarki – są to urządzenia przeznaczone do tworzenia otworów w tkaninach.
– Maszyny do wykańczania krawędzi – stosowane są one głównie do koców, chodników, dywanów.
– Automaty do wyszywania wzorów – wyszywają one wzory w tkaninach, na przykład używane są do naszywania etykiet.
Jak dobrać odpowiednią maszynę szwalniczą?
Wybierając odpowiednie maszyny szwalnicze przeznaczone do zakładu, koniecznie należy uwzględnić ich parametry techniczne, które zależne są od konkretnego urządzenia.
Przede wszystkim dobra maszyna szwalnicza powinna być wyposażona w wytrzymały i energooszczędny silnik, który pozwala na szybkie i efektywne szycie. Należy także zwrócić uwagę na jej rodzaj ściegu, liczbę igieł oraz nitek. Duże znaczenie ma też szybkość pracy maszyny, co przekłada się na jej wydajność.
Ponadto maszyny do szwalni mogą oferować dodatkowe funkcjonalności, by praca z nimi była jeszcze wygodniejsza, na przykład mogą być wyposażone we wbudowane lampki oświetlające pole pracy.