Usuwanie blizn potrądzikowych – jak się pozbyć pamiątek młodości?

Barbara Wieczorek
kwiecień05/ 2023

Masz za sobą wygraną walkę z trądzikiem, lecz na Twojej skórze pozostały zmiany w postaci blizn i przebarwień? To skutek silnego stanu zapalnego, wywołanego przez inwazyjną chorobę dermatologiczną. Blizny potrądzikowe mają charakter zanikowy, co oznacza, że przybierają formę maleńkich dziurek w skórze, przez co bardzo trudno jest je usunąć. Domowe sposoby na blizny okazują się zazwyczaj niewystarczające, dlatego specjaliści zalecają laserowe usuwanie blizn potrądzikowych. Seria zabiegów może doprowadzić do wyraźnego spłycenia blizn, rozjaśnienia przebarwień i przywrócenia skórze gładkości.

Jak powstają blizny potrądzikowe?

Blizny potrądzikowe to zmiany skórne, które powstają na skutek ran i stanów zapalnych wywołanych chorobą trądzikową skóry. Uszkodzona tkanka rozpoczyna procesy naprawcze, które nie zawsze przebiegają prawidłowo, czego konsekwencją mogą być blizny potrądzikowe. Dzieje się tak wtedy, gdy zbyt duże ubytki w skórze zastępowane są tkanką ziarninującą, zawierającą liczne włókna kolagenowe. Z czasem w miejscu tym tworzy się tkanka łączna włóknista. Ryzyko powstania blizn potrądzikowych zwiększają: rozdrapywanie i wyciskanie krostek, a także niewłaściwa terapia lub zaniechanie leczenia trądziku. Blizny po trądziku to zazwyczaj blizny atroficzne, czyli zanikowe. Przybierają formę wgłębień. a gdy jest ich dużo dają wrażenie chropowatej skóry.

Skuteczny zabieg na blizny potrądzikowe

Walka z bliznami potrądzikowymi nie jest łatwa i nie zawsze udaje się je całkowicie zlikwidować. Przy pomocy profesjonalnych zabiegów można jednak skutecznie wygładzić skórę i sprawić, że blizny będą mniej widoczne. Do usuwania blizn służą różnego rodzaju peelingi i zabiegi złuszczające, np. mikrodermabrazja diamentowa czy peelingi chemiczne. Pomocna może okazać się również mezoterapia igłowa – stosuje się ją zwykle jako procedurę wspomagającą działanie innych zabiegów. Najczęściej polecanym zabiegiem jest laserowe usuwanie blizn – wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Krakowie. Warto zdecydować się na tę metodę, jeśli zależy nam na osiągnięciu optymalnych efektów.

O bliznę należy również zadbać w domu, zwłaszcza na samym początku, gdy dopiero się tworzy. Warto sięgać po preparat wspomagające regenerację i przebudowę skóry podczas gojenia się ran. Laseroterapię oraz inne profesjonalne zabiegi na blizny potrądzikowe można rozpocząć dopiero po całkowitym zagojeniu się zmian trądzikowych.

Jak działa laser na blizny potrądzikowe?

Laserowe usuwanie blizn opiera się na generowaniu miejscowych uszkodzeń tkanki, co ma pobudzić ją do regeneracji. Zabieg wykonywany jest przez lekarza medycyny estetycznej po wcześniejszej konsultacji z pacjentem. Do usuwania blizn potrądzikowych służą przede wszystkim lasery frakcyjne, które podgrzewają skórę w kolumnowych odcinkach. Na skutek ich działania powstaje wiele drobnych urazów w tkance, które stanowią impuls dla skóry do rozpoczęcia procesów naprawczych, polegających na przebudowie kolagenu. Laser rozluźnia zbitą tkankę bliznowatą i pobudza produkcję nowych, prawidłowo zbudowanych włókien kolagenowych.

Dla uzyskania optymalnych efektów usuwania blizn potrądzikowych, konieczne jest wykonanie serii zabiegów. W zależności od liczby i głębokości zmian skórnych lekarz może zalecić od 3 do 5 sesji. Wykonuje się je w odstępach dwutygodniowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o interesujących Cię zabiegach medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Krakowie.