Czym jest i ile kosztuje rejestracja samochodu?

Barbara Wieczorek
kwiecień16/ 2022

Wybierając samochód – bez względu na to, czy jest nowy, czy pochodzi z drugiej ręki – musimy pamiętać o czekających nas obowiązkach i formalnościach. Poza zakupieniem ubezpieczenia OC niezbędna będzie rejestracja pojazdu. Ile kosztuje rejestracja samochodu? Gdzie dokonać takiej rejestracji?

Ile kosztuje rejestracja samochodu i gdzie jej dokonać?

Rejestracja samochodu przebiega w wyznaczonym do tego wydziale urzędu komunikacji. Wybierając się do tego urzędu, dajmy sobie 1-2 godziny – może okazać się, że trafimy na kolejkę, konieczne będzie również podpisanie kilku dokumentów.

Jak wygląda kupno i rejestracja samochodu krok po kroku? Pierwszym zadaniem jest sprawdzenie, czy zakupiony przez nas samochód posiada ważną polisę OC. Pamiętajmy, że jest ona przypisana do samochodu, nie kierowcy, więc wraz z nabyciem auta może okazać się, że przejmujemy również ważną jeszcze polisę. Istotne jest również zapłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych. Kolejno czeka nas przerejestrowanie samochodu – o tym, ile kosztuje rejestracja samochodu zadecyduje przede wszystkim fakt, czy samochód został kupiony w kraju, czy sprowadzony zza granicy. Okazuje się też, że samo przerejestrowanie ma dwa etapy: pierwszy to czasowa rejestracja, w której otrzymujemy czasowe zezwolenie na poruszanie się samochodem po polskich drogach. Czasowa rejestracja jest ważna 30 dni – do końca tego czasu konieczne jest sformalizowanie stałej rejestracji.

Ile kosztuje rejestracja samochodu w Polsce?

Zastanawiając się, ile kosztuje rejestracja samochodu w Polsce, finalna kwota to ok. 180 zł. W cenie tej znajdują się tablice samochodowe, dowód rejestracyjny, nalepka kontrolna, znak legalizacyjny oraz opłata skarbowa. Dodatkowo dolicza się również koszt rejestracji czasowej. Jeśli chcemy, aby nasz samochód miał konkretną tablicę rejestracyjną, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 1000 zł.