Jak działa ubezpieczenie szkolne?

Barbara Wieczorek
luty21/ 2023

O ubezpieczeniach szkolnych mówi się więcej przede wszystkim na początku roku szkolnego. Ubezpieczenia takie sprzedawane są w formie grupowej – dzięki temu są one dostępne w atrakcyjnych cenach. Czy jednak grupowe ubezpieczenie szkolne jest w stanie zapewnić odpowiednią ochronę dla dziecka czy nastolatka? Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu z bliska!

Czym jest ubezpieczenie szkolne?

Ubezpieczenie szkolne to polisa dedykowana dla dzieci, młodzieży i studentów uczących się. Górnica granica wieku dla tej polisy to 26 lat. Zasadniczo polisą może zostać objęte dziecko tuż po narodzeniu. O ubezpieczeniach szkolnych mówi się najczęściej na początku roku szkolnego w placówkach oświatowych. Wtedy też w szkołach pojawiają się przedstawiciele biur ubezpieczeniowych i oferują ubezpieczenia szkolne grupowe. Wielu rodziców decyduje się na taką opcję, gdyż ubezpieczenie grupowe oferowane jest w atrakcyjnej cenie. Warto jednak dokładnie sprawdzić gwarantowane kwoty ubezpieczenia w takiej polisie. Nierzadko zdarza się, że są one niskie. Alternatywą może być ubezpieczenie szkolne indywidualne, w którym możliwe jest rozszerzenie polisy o konkretne klauzule. Wielu rodziców pyta też, czy ubezpieczenie szkolne obowiązuje wyłącznie w szkole. Okazuje się, że nie – takie ubezpieczenie działa również poza szkołą, w czasie wakacji, ferii.

Jak chroni ubezpieczenie szkolne?

Podstawowe ubezpieczenie szkolne gwarantuje wypłatę zagwarantowanych kwot w przypadku następstwa nieszczęśliwego wypadku, jak również w przypadku śmierci ubezpieczonego dziecka. Istnieje możliwość rozszerzenia podstawy ubezpieczenia poprzez dodatkowe klauzule. Znaleźć w nich można zwrot kosztów rehabilitacji poniesionych wskutek nieszczęśliwego wypadku ubezpieczonego dziecka, jednorazowe świadczenie na wypadek śmierci prawnego opiekuna Ubezpieczonego i odpowiedzialność za mienie powierzone na przechowanie do szatni w szkole.