Dobrze przygotowanie do obozu żeglarskiego

Barbara Wieczorek
marzec16/ 2023

Dziecko już z wielką niecierpliwością oczekuje na obóz żeglarski 2023? Fantastycznie. Dobrze wiedzieć, że pociecha z wielkim entuzjazmem podchodzi do tego tematu. Rodzice powinni jednak pamiętać o tym, aby w tej wielkiej radości zadbać o odpowiednie przygotowanie. Tak, aby podczas wyjazdu nie okazało się, że w bagażu czegoś zabrakło.

Plecak a nie walizka

Obozy żeglarskie rządzą się swoimi prawami. W szczególności te, gdzie nocleg zaplanowany jest w…kajutach jachtowych. Tak, obóz żeglarski Mazury to nawet takie atrakcje, że nocuje się na wodzie, a nie obok. Może nie każdy przyzwyczajony jest do tego, ale warto to przeżyć, aby móc poczuć się jak prawdziwy żeglarz.

Co jest jednak najważniejsze to fakt, że kajuty są mocno ograniczone pod względem powierzchniowym. Nie ma więc szans na to, aby na obóz żeglarski dla młodzieży wybrać się z wielką walizka, bo nie będzie nawet szans na jej ustawienie. Musi być to torba którą w razie czego będzie można wepchnąć pod łóżko, plecak lub (najlepiej!) worek żeglarski, gdzie będzie można zmieścić wszystkie niezbędne rzeczy.

Co zabrać na obóz żeglarski dla dzieci

Na takim obozie obowiązkową rzeczą jest śpiwór. Dlaczego? Tak, aby móc przykryć się w nocy, w kajucie. No cóż, kajuta to nie pokój hotelowy z wygodną pościelą. Czas na to, aby przyzwyczaić się do odmiennych warunków, które – wbrew pozorom – są bardzo wygodne. Śpiwory są bardzo wygodne i spanie w nich/pod nimi jest bardzo fajne. Młodym ludziom na pewno nie będzie to przeszkadzać.

Do innych, niezbędnych rzeczy na pewno należy zaliczyć:

  • legitymację szkolną,
  • ciepły dres lub piżamę do spania – fakt, że ma się do czynienia z porą letnią, co jednak nie oznacza, że w kabinie będzie tak ciepło,
  • trzy bluzy/ciepłe swetry,
  • spodnie – najlepiej z trzy pary, chociaż wszystko uzależnione jest od tego, na jak długo jedzie się na taki obóz,
  • ciepłą bieliznę i wind stopper/polar,
  • czapki – jedną ciepłą i jedną przeciwsłoneczną, na żaglach trzeba być przygotowanym na każdą pogodę,
  • ubrania przeciwdeszczowe – sztormiak i kalosze są rzeczą niezbędną w takim miejscu,
  • przybory toaletowe, kosmetyki.

Warto zadbać o to, aby na jachcie mieć do czynienia z obuwiem z antypoślizgową podeszwą. Dla własnego bezpieczeństwa. Woda jest na pokładzie czymś normalnym i łatwo się poślizgnąć. Dobra podeszwa będzie w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Róża Wiatrów już od wielu lat organizuje takie obozy żeglarskie, jakie umożliwiają m.in. zdobycie różnych patentów młodym ludziom.